Patron

Do 31 sierpnia 2017 r. w skład Zespołu Szkół w Zębie wchodziły dwie szkoły: podstawowa i gimnazjum. W związku z reformą edukacji, dnia 1 września 2017 r. Zespół Szkół w Zębie został przekształcony w Szkołę Podstawową, której patronką jest niezmiennie Helena Marusarzówna. Od 1 września 2019 r. nasza placówka wspólnie z Gminnym Przedszkolem Publicznym funkcjonuje jako Zespół Szkolno – Przedszkolny w Zębie.

Szkoła Podstawowa w Zębie powstała w 1886 r. Jej patronką została młoda góralska dziewczyna, wielka sportsmenka oraz patriotka Helena Marusarzówna. Uroczystość nadania imienia odbyła się w dniu 7 czerwca 1970 r.

Helena Marusarzówna – urodziła się i mieszkała w Zakopanem i tam też skończyła szkołę handlową. Już w dzieciństwie wykazywała duże zdolności narciarskie. W latach 1936-1939 była najlepszą polską zawodniczką narciarską – siedmiokrotną mistrzynią Polski w konkurencjach alpejskich (bieg zjazdowy, slalom i kombinacja). Od września 1939 uczestniczyła w polskim ruchu oporu, pełniąc rolę tajnego kuriera komórki „Zagroda” Oddziału Łączności Konspiracyjnej KG SZP-ZWZ do bazy „Romek” w Budapeszcie, przenosząc pocztę i przeprowadzając szlakiem górskim ludzi. Została schwytana w marcu 1940 przez żandarmerię słowacką i przekazana w ręce Gestapo. Była więziona w Muszynie, Nowym Sączu, w zakopiańskiej siedzibie gestapo „Palace”, w Tarnowie i w Krakowie. Torturowana wielokrotnie, nie zdradziła żadnej z tajnych informacji. 12 września 1941 r. rozstrzelano ją w Pogórskiej Woli koło Tarnowa. Została pośmiertnie odznaczona Orderem Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych.

1 września 1999 r., w wyniku reformy systemu oświaty powstał nowy typ szkoły – gimnazjum. Dla uczczenia historycznego przejazdu Jana Pawła II przez Ząb w dniu 7 czerwca 1997 r. nasze gimnazjum przyjęło imię Papieża Polaka – Jana Pawła II. Uroczystość nadania imienia odbyła się w dniu 3 listopada 2001r.  Cztery dni później, 7 listopada 2001 r. przedstawiciele szkolnej społeczności gimnazjalnej – uczniów, nauczycieli, rodziców podczas pielgrzymki do Watykanu spotkali się z Ojcem Świętym Janem Pawłem II prosząc o papieskie błogosławieństwo dla siebie i szkolnego sztandaru. Otrzymali to błogosławieństwo wraz z ojcowskim napomnieniem „Sprawujcie mi się dobrze”. W 2002 r. gimnazjum zostało połączone ze szkołą podstawową w Zespół Szkół i tak  funkcjonowało do 31 sierpnia 2017 r.

Jan Paweł II –  Karol Wojtyła, urodził się 18 maja 1920 r. w Wadowicach. Był polskim duchownym, arcybiskupem metropolitą krakowskim, kardynałem, zastępcą przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski i rzymskokatolickim papieżem w latach 1978 – 2005. To wybitny Polak, kawaler Orderu Orła Białego i święty Kościoła katolickiego. Jego wybór na Stolicę Piotrową miał szczególny wpływ na wydarzenia w Europie Wschodniej i w Azji w latach 80. i 90. XX w. W trakcie pontyfikatu odwiedził 129 krajów oraz wyniósł na ołtarze więcej osób, niż wszyscy jego poprzednicy w okresie poprzednich pięciu wieków. Zmarł 2 kwietnia 2005 w Watykanie. W ceremonii pogrzebowej uczestniczyły delegacje z ponad 150 państw. Miesiąc po pogrzebie rozpoczął się proces beatyfikacyjny Jana Pawła II, zakończony 1 maja 2011. 27 kwietnia 2014 odbyła się kanonizacja  Jana Pawła II. Jan Paweł II był patronem Gimnazjum w Zębie do końca istnienia tej szkoły, czyli do końca sierpnia 2017 r., kiedy to w wyniku reformy edukacji zlikwidowany został ten typ szkół w Polsce.

 

 

 

Facebook
YouTube
Skip to content