BibliotekaSzkoła

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa – podsumowanie działań za rok szkolny 2023/2024

W roku szkolnym 2023/2024 Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zębie zrealizował szereg działań mających na celu promocję czytelnictwa, dzięki wsparciu finansowemu z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Dzięki otrzymanemu dofinansowaniu mogliśmy zakupić nowe książki, sprzęt oraz nagrody dla uczniów, co znacznie wzbogaciło ofertę naszej biblioteki i zachęciło dzieci do sięgania po literaturę.

Do biblioteki zakupiona została nowoczesna drukarka, która pozwala nam na drukowanie dyplomów na konkursy czytelnicze, materiałów promujących czytelnictwo oraz materiałów na lekcje biblioteczne. To innowacyjne urządzenie stało się nieocenionym wsparciem w naszej codziennej pracy.

W ramach promocji czytelnictwa zorganizowaliśmy kilka ciekawych konkursów, które cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów:

  1. „My favourite book – zaprojektuj okładkę do angielskiej wersji swojej ulubionej książki” – uczestnicy mieli za zadanie stworzyć oryginalną okładkę książki w języku angielskim.
  2. „Projektuję okładkę książki” – konkurs dla przedszkolaków.
  3. „Koniecznie to przeczytaj” – konkurs na plakat promujący ulubioną książkę czytelnika.

Nagrody dla zwycięzców wszystkich konkursów zostały zakupione z dofinansowania.

Na świetlicy szkolnej prowadzona byłą akcja „Czytanie na dywanie”, w której dzieci miały okazję posłuchać inspirujących opowieści o znanych postaciach, takich jak Jan Paweł II czy Irena Sendlerowa. Książki do tych zajęć zostały zakupione dzięki dofinansowaniu.

W piątek 8 września i poniedziałek 18 września do grona czytelników naszej biblioteki dołączyli uczniowie klas pierwszych. Nowi czytelnicy zapoznali się z regulaminem biblioteki i zwiedzili jej zakamarki. Na początek swojej drogi czytelniczej wszyscy pierwszoklasiści otrzymali książkę „Pierwsze abecadło” oraz wysłuchali opowiadania „Czytanie jest super!” z książki zakupionej w ramach dofinansowania.

W poszczególnych klasach organizowane były rożne akcje czytelnicze takie jak: Dzień Kropki, święto kreatywności związane z książką Petera Reynoldsa „Kropka”.

Dla uczniów prowadzone były lekcje biblioteczne obejmujące takie tematy jak:

  • „Dlaczego warto czytać”
  • „Czytanie jest super”
  • „Krótka historia książki i czytelnictwa”

Na zajęciach z panią bibliotekarz uczniowie również wspólnie czytają książki, słuchają słuchowisk i audiobooków oraz oglądają ciekawe i pouczające filmy.

W ramach organizowanej w ZSP „Nocy Wrażeń” odbyło się spotkanie z pisarką. O pasji pisania opowiadała młodzieży Ewelina Gierasimiuk – Merta z Nowego Targu – autorka książek i zarazem nauczycielka j. angielskiego. Pisarka zachęcała młodych ludzi do czytania i pisania, opowiadała o procesie wydawniczym i zasadach promocji nowości książkowych. Zdradziła, że pisze bajki oraz wiersze, a aktualnie także powieść inspirowaną społecznością zębiańskiej placówki…

Akcje związane z czytelnictwem regularnie promowane są na naszych social mediach – stronie internetowej oraz Facebooku. Umożliwione zostało również dla dzieci wypożyczanie książek na ferie zimowe i wakacje.

Nasza szkoła współpracuje z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Zakopanem oraz Gminną Biblioteką Publiczną im. Jana Kasprowicza w Poroninie, filią w Zębie. Pani Agnieszka Zazulak z Biblioteki Pedagogicznej w Zakopanem wspiera nas jako członek jury w konkursach, a uczniowie z naszej szkoły i przedszkola uczestniczą licznie w akcjach przeprowadzanych przez ząbiańską bibliotekę publiczną takich jak „Ogólnopolskie wybory książek”.

Zakupy z dofinansowania, które otrzymaliśmy w zeszłym roku dla szkoły skonsultowane były z ówczesną przewodniczącą Rady Rodziców panią Barbarą Lasak oraz z samorządem szkolnym. Preferencje czytelnicze uczniów poznaliśmy dzięki przeprowadzonym ankietom i akcji „Słoik potrzeb czytelniczych”. Rodzice otrzymali listy i materiały edukacyjne dotyczące korzyści płynących z czytania z dziećmi i dzieciom, zostali poinformowani o otrzymaniu dofinansowania na zebraniach z wychowawcami oraz mieli okazję zapoznać się z listą zakupionych nowości. Chętnie również gościmy w naszej szkolnej bibliotece rodziców wraz z dziećmi.

Z dofinansowania z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa zakupione zostały również książki w języku angielskim, które stały się inspiracją dla naszej nauczycielki języka angielskiego pani Katarzyny Ramsz-Czickiej do wdrożenia innowacji pedagogicznej „Reading is magic”.

W przyszłym roku szkolnym planowane jest wdrożenie projektu edukacyjnego „Czytamy historię”, który zakłada wykorzystanie książek historycznych zakupionych z dofinansowania.

W ZSP w Zębie kładziemy również duży nacisk na promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych uczniów tj. przedszkolaków z Gminnego Przedszkola Publicznego w Zębie. Co tydzień dzieci z przedszkola odwiedzają bibliotekę szkolną lub publiczną, wypożyczają książki, biorą udział w akcjach czytelniczych oraz słuchają bajek czytanych przez panią bibliotekarz. W podziękowaniu za prowadzone działania, przedszkolaki uhonorowały naszą bibliotekarkę piękną laurką z okazji Dnia Bibliotekarza 8 maja.

W roku szkolnym 2023/2024 po raz kolejny otrzymaliśmy dofinansowanie na zakup książek tym razem dla przedszkolaków z Gminnego Przedszkola w Zębie. Aby zakupy były jak najbardziej trafne, przeprowadziliśmy konsultacje z rodzicami, nauczycielami i dziećmi, tworząc listę książek odpowiadających ich zainteresowaniom i wspierających rozwój. Dzięki temu, do naszej biblioteki trafią nowe, kolorowe i ciekawe książki, które z pewnością przyciągną uwagę najmłodszych czytelników. Planujemy organizację różnorodnych wydarzeń, które dodatkowo zachęcą dzieci do sięgania po książki.

Serdecznie zapraszamy do naszej biblioteki w nowym roku szkolnym, aby odkrywać nowe książki i cieszyć się wspólnym czytaniem! Zachęcamy do śledzenia naszych działań na stronie internetowej szkoły oraz w mediach społecznościowych!

Facebook
YouTube
Skip to content